„Naród żyje, tworzy, pracuje, sięga tam, „gdzie wzrok nie sięga” – wtedy jedynie, gdy w nim kipi żądza swobody, gdy go nurtuje od piwnic do poddaszy lawa miłości rodzinnej ziemi”
Stefan Żeromski

10 listopada 2023 r. w szkolnej auli Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie odbyła się wyjątkowa Wieczornica Patriotyczna. Przygotowany przez uczniów i nauczycieli program rozpoczęliśmy od narodowego tańca – najmłodsze dzieci zatańczyły na scenie szkolnej auli poloneza, wprowadzając zgromadzonych w klimat patriotycznych przeżyć i wspomnień.

Następnym punktem spotkania było niezwykle wzruszające widowisko słowno-muzyczne pt. „Okno do wolności” w reżyserii Pani Eweliny Majerczyk i Pani Alicji Szyszki. Uczniowie przedstawili w symbolicznym ujęciu drogę człowieka do bycia prawdziwym patriotą, rozumiejącym rolę historii i wartości narodowych. Dzięki patriotycznej poezji, wyjątkowej dekoracji i muzyce, uczestnicy wieczornicy zagłębili się w przekazywaną prawdę – „wolność to dar, ale też odpowiedzialność cięższa niż kajdany”.

Kobieca formacja "First Minute" stworzyła w swoich muzycznych interpretacjach nostalgiczny, pełen refleksji klimat. Ich występy były nie tylko momentem zadumy, ale również czasem wspomnień poprzednich wieczornic, które przypomniane zostały w wyświetlonych filmach…

Niezwykły nastrój wprowadzony został przez zaproszonych gości. Absolwentki naszej szkoły Karolina Szostak i Anna Brzeska zaprezentowały swój muzyczny repertuar, który zachwycił zgromadzonych. Siła głosów w połączeniu z listopadową, niepodległościową aurą unoszącą się nad aulą, dała niesamowity efekt. Dziękujemy również rodzinie Państwa Dorulów za wokalno-instrumentalny występ i przypomnienie nam jak ważna jest, w budowaniu ojczyzny, miłość i rodzina.

Wszystkie występy przeplatane były tanecznymi wystąpieniami uczniów z poszczególnych grup wiekowych. Dziękujemy za przygotowanie tancerzy Państwu Renacie i Michałowi Tragarzom oraz Pani Natalii Marusarz-Skubisz i Pani Annie Chramiec. Polonez, będący symbolem optymizmu, pojednania i nadziei na przyszłość, zakończył również całe spotkanie. Wyświetlenie filmu z porannego tańca pokazało jak istotna jest współpraca i wspólne, radosne świętowanie świąt narodowych.

Bardzo cieszy nas fakt, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole spotkali się przedstawiciele władz, emerytowani nauczyciele, sympatycy naszej szkoły z różnych pokoleń, absolwenci, rodzice, dzieci, dziadkowie i goście, którzy swoim uczestnictwem wyznali – jesteśmy patriotami. Swą obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Poronin - Pani Anita Żegleń, Wicewójt - Pan Maciej Dziubas, Pani Maria Budz – sekretarz Gminy Poronin, Pani Beata Chałupka – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Pani Władysława Tragarz – emerytowana Dyrektor naszej szkoły, Pani Anna Bartol – Dyrektor SP w Nowem Bystrem, nasza emerytowana nauczycielka, siostry Michalitki. Naszym gościem był również Pan Jarosław Sulak – przedstawiciel Kuratorium Oświaty.

Dziękujemy Pani Dyrektor Katarzynie Budyn oraz Panu Jackowi Kuciowi za prowadzenie spotkania i opatrzenie występów historycznym komentarzem. Dziękujemy Panu Rafałowi Łukaszczykowi za wsparcie techniczne podczas występów oraz montaż filmów.

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za obecność, za doświadczenie wielu wzruszeń, ale i radości z tego, że możemy ten czas spędzić w naszej Małej Ojczyźnie razem.