Adres: ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin
tel: 18 207 41 86
szkolaporonin@poronin.pl

3 czerwca 2024 r. po pikniku w przyjemnych, lekturowych okolicznościach naszła nas myśl, że książka w domu powinna być jak mysz - przyprowadzi drugą, trzecią i już Ci nie dadzą spokoju. 

Nasi uczniowie w sposób niezawodny zinterpretowali szkolne lektury, prezentując pomysłowe stroje i rekwizyty bohaterów. Podziwialiśmy Pana Kleksa, Mikołajka, postaci z ulubionych mitów, bohaterów z Narnii, Harry'ego Pottera, Chłopców z Placu Broni, Scrooge'a  w towarzystwie duchów z Opowieści wigilijnej, Małego Księcia i bohaterów Kamieni na szaniec. Maraton rozpoczął się od zaprezentowania fragmentów baśni, niesamowitych podań i legend z  „Bestiariusza słowiańskiego. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” w wykonaniu Pani Eweliny i Pani Alicji.

Sceneria jeziora Świtezi sprzyjała wszystkim artystom. Była to skromna próba zilustrowania  bogactwa ludowych wierzeń. Panie polonistki zaprosiły do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii, tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze. Do akcji czytelniczej włączyła się również zaprzyjaźniona ze szkołą Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie. Pani Dyrektor Katarzyna Krzyściak zechciała przeczytać uczniom fragment bestiariusza i zaprosiła nas do włączenia się w akcję Ogólnopolskiej Wybory Książek, w której biblioteka bierze udział. Niech czytanie idzie wszystkim na zdrowie!